Nobel Explosives, Ankara Lalahan’da 1993 yılında tarafımızdan ABD teknolojisi ile kurulmuş dünyanın en yeni ve modern emülsiyon patlayıcı tesislerinden biri iken, 1996 yılında ICI şirketiyle ortaklık (JVC) kurmuştur. 2000 yılında ICI hisselerinin Orica International’a devri sonucu Orica ile ortak olunmuş ve 2023 yılında Orica International’ın hisseleri satın alınarak %100 yerli sermaye ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Nobel Explosives, Türkiye sivil patlayıcı sektöründe kurulduğu günden itibaren öncü rol oynamış, sektöre teknoloji (ARGE ve Projelendirme) ve donanımlı insan kaynağı sağlamış, ayrıca iş, sağlık ve çevre (SHE) güvenliği konusunda rehber kuruluş olmuştur.

Genel Müdürlük ve Fabrika

NOBEL EXPLOSIVES Genel Müdürlüğü Hülya Sokak No: 45 Gaziosmanpaşa Ankara adresindeki merkez binasındadır. Pazarlama, muhasebe ve mali işler bölümleri de aynı merkezde yer almaktadır.1000 dönüm arazi üzerinde kurulu bulunan fabrika, Ankara ili, Mamak ilçesi, Lalahan’a 7 km. uzaklıkta olup, fabrika sahasında emülsiyon patlayıcılar, elektriksiz kapsül, emülsifer ve ANFO üretimi yapan beş ayrı tesisle birlikte, depoları da içine alan toplam 10.100 m2 kapalı alan bulunmaktadır.